DOLOVO .::. FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Istina o tri prsta

4 posters

Ići dole

Istina o tri prsta Empty Istina o tri prsta

Počalji od Mini Me Sre 30 Maj 2007, 01:49

Istina o tri prsta Triprsta01
Последњих година србски поздрав победи, салутирање, уобичајено се врши са три раширена прста: палцем, кажипрстом и средњим прстом, а да се ретко ко упитао шта овај поздрав значи, одакле и од када потиче. Они који су себи заиста поставили ово питање, дошли су до врло неочекиваних сазнања.
Istina o tri prsta Triprsta02
Ако питате самозване «стручњаке» од када се овај поздрав користи међу Србима, неретко ће те добти одговор «одувек», а ако их питате шта значи, рећи ће вам да три прста представљају Свету Тројицу. Истинитост ових њихових тврдњи можемо врло лако проверити. Ако је заиста истина да се овај поздрав користи «одувек», за очекивати је да га видимо на сликама старих србских уметника који су дочаравали тренутке из наше славне историје. Ако не ту, а оно барем од када се појавио фотоапарат. Било би врло природно видети одушевљене србске борце после Церске или Колубарске битке, или после пробоја Солунскога фронта како показују три прста. Међутим, таквих слика и фотографија нема.Чак ни у многобројним записима, било историографским, социолишким или етнографским, нигде нема ни словца о та три прста.

У том случају кренимо и даље, према данашњици. Долазимо до Другог светског рата. За очекивати је да ћемо овакав поздрав видети на мноштву фотографија бораца Равногорског, четничког, покрета чији «наследници» највише и користе овакав поздрав. Ипак, ни ту се ама баш ни на једној слици не види да ико показује три прста, нити се и у једном опису неког значајног догађаја помиње да је ико икада показао три прста као знак некаквог одушевљења. Интересантно је да то чак не помињу ни странци који су у то време боравили у четничким јединицама. Нигде ништа о три прста код Срба.
Istina o tri prsta Triprsta03
Ипак, успели смо пронаћи неке изворе из времена Другог светског рата, који помињу, или показују овакав поздрав. Изненађује чињеница да ти извори не воде ка србским четницима, или било којим другим србским јединицама, већ на сасвим супротну страну, ка хрватским усташама. Наиме, хрватске усташе, о којима не треба посебно трошити речи, полагали су заклетву своме «поглавнику» пред римокатоличким свештеником са раширена три прста, палцем, кажипрстом и средњим прстом, десне руке. Овакав поздрав хрватске усташе преузеле су од немачких СС јединица, мада се по неким изворима наслућује да су Хрвати овакав поздрав користили чак и у Првом светском рату.
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Mini Me Sre 30 Maj 2007, 01:49

Слично су заклетву полагали и елитни србски одреди у Другом светском рату, одреди Србског Добровољачког Корпуса. Сличност је у томе што се подизала десна рука и што су се мали и домали прст постављали једнако као и код усташа, али ту се свака сличност завршава. И код једних и код других, мали и домали прст су спојени и савијени уз длан, код усташа јер другачије не могу да се рашире остала три прста, а код СДК-а да се покаже једниство Божанске и људске природе у Господу Исусу Христу. Ратници СДК-а су заклетву Краљу Петру II Kaрађорђевићу полагали са спојеним палцем, кажипрстом и средњим прстом, као символом јединства Свете Тројице, управо онако како се православни осењују часним Крстом.
Istina o tri prsta Triprsta04
Порекло оваквог коришћења спојена три прста, као и малог и домалог спојених и савијених на длану, потиче још из четвртога века, и времена Светога Мелетија Архиепископа антиохијскога. У то време су се Хришћани борили са aријанским јеретицима. Између осталога, спор око природе Господа Исуса Христа довео је и до тога да Архиепископ Антиохијски Мелетије руком дочарава присутнима на Сабору тројично јединство Божије. Када је Архиепископ Мелетије спојио три претходно раширена прста, из њих се виде светлост као муња.

Прво раздвајање прстију, «раздвајање Свете Тројице» код Срба десило се почетком деведесетих година прошлога века, и за то је најодговорнији тадашњи вођ опозиције, а данас антисрбски прегаоц Вук Драшковић. Од времена успона несрећнога Драшковића Срби заборављају стари хришћански поздрав са спојена три прста и узимају антихришћански са раздвојена три прста. На ово су упозоравали и различити четнички листови у емиграцији, али и разне омладинске националне организације у отаџбини. Остаје нам нада да ће будући нараштаји имати уши да чују упозорења која им данас упућујемо, те да ћемо одбацити овакав начин салутирања и обновити православни поздрав који користимо већ дуже од хиљаду година.
Istina o tri prsta Triprsta05

Preneto sa: Centar za istraživanje pravoslavnoga monarhizma
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Mini Me Sre 30 Maj 2007, 01:58

Da cujem ko podize tri prsta? tri prsta
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od GuaRdian_AngeL Sre 30 Maj 2007, 02:08

evo ja !!!!
I to iz navike tri prsta
pozdravljam ortake tri prsta
cak i kad tazim rec tri prsta
jebiga ja sam `90.
Ali text je zaista zanimljiv.
Dovodi do ozbiljnog razmisljanja.
Ali kako da ti pozdravljas na jedan nacin a svi ostali drgacije ?
valjda ce se to promeniti u buducnosti.
GuaRdian_AngeL
GuaRdian_AngeL
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 3445
Godina : 33
Lokacija : iza 7 brda i 7 mora, 7 planina i 7 dolina, 7 reka i 7 jezera, 7 stepa i 7 suma, na jednom proplanku
Datum upisa : 17.05.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Slavic_Warior Sre 30 Maj 2007, 11:31

ja podizem jedanIstina o tri prsta Action-smiley-052 ili dva Rock Istina o tri prsta RockdevilIstina o tri prsta Icon_super (slava/hail )

a tri prsta slabo podizem...neznam nekako nije mi to nacin da izrazim patriotizam.Kao sad ako dignem tri prsta ja sam patriota gupost zeleni smeh
Slavic_Warior
Slavic_Warior
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 2761
Godina : 34
Lokacija : Arkona
Datum upisa : 24.02.2007

http://www.svevlad.org.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Mini Me Sre 30 Maj 2007, 12:45

Bas tako, ljudi misle da su patriote ako podignes tri prsta. Cisto pomodarstvo. Kvazipatriota se lako postaje, metes sajkacu sa kokardom, pustis bradu, imitiras cetnika, jedini festival na koji ides je Guca, pomalo postanes ksenofobican... Da me ne bih neki clanovi foruma pogresno shvatila, nemam nista protiv guce i cetnika, ali imam protiv kvazipatriota .
Istina o tri prsta Cete
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Slavic_Warior Sre 30 Maj 2007, 12:59

Mini Me ::Bas tako, ljudi misle da su patriote ako podignes tri prsta. Cisto pomodarstvo. Kvazipatriota se lako postaje, metes sajkacu sa kokardom, pustis bradu, imitiras cetnika, jedini festival na koji ides je Guca, pomalo postanes ksenofobican... Da me ne bih neki clanovi foruma pogresno shvatila, nemam nista protiv guce i cetnika, ali imam protiv kvazipatriota .
Istina o tri prsta Cete
@Mini Me TAKO JE!!!
RESPECT (re spect WALK!! hehe Pantera Rock )
Slavic_Warior
Slavic_Warior
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 2761
Godina : 34
Lokacija : Arkona
Datum upisa : 24.02.2007

http://www.svevlad.org.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Pet 29 Jun 2007, 18:58

Mimi Me zar ne bi trebao da pises o polumesecu i zvezdi umesto o tri prsta. klanjanje
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Pet 29 Jun 2007, 18:59

smeh smeh


Poslednji izmenio dana Pet 29 Jun 2007, 19:11, izmenjeno ukupno 1 puta
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Pet 29 Jun 2007, 19:00

Звезда и Полумесец је са историјске тачке гледишта био симбол Отоманског Царства, али је временом генерално почео да се асоцира на ислам. Сада је овај симбол веома популаран код муслимана широм света, и сада је једнак у погледу симбола са хришћанством, којем је симбол Крст и јудеизмом, којем је симбол Давидова Звезда. Многе муслиманске државе користе овај симбол на својим националним обележјима, као што су заставе.

Муслимани у Босни и Херцеговини тако имају сличну националну заставу, али услед великог броја немуслиманског становништва она није званична застава државе.
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Pet 29 Jun 2007, 19:11

Istina o tri prsta 180px-11 smeh smeh smeh smeh
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Pet 29 Jun 2007, 19:21

da ne bude zabune i ja sam nas.
Istina o tri prsta Sv_nik10
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Mini Me Pet 29 Jun 2007, 19:35

homer ::Mimi Me zar ne bi trebao da pises o polumesecu i zvezdi umesto o tri prsta. klanjanje

Ti imas perut i smrde ti noge! Ova recenica ima smisla i istine isto kao i tvoje poruke na ovoj temi. A nesmatram da bih trebao da istetoviram SV. Jovana ( moja kucna slava) na plecki da bi bio pravoslavac, ja sam krsten i to mi je dovoljno, a Crkva ne traži vise, odem i na vece praznike u crkvu. A ti bi kao Pravoslavac trebao da znas da se u hriscanstvo ulazi krstenjem a ne tetoviranjem, cak za tvoju informaciju crkva osudjuje tetovaže, pogotovo tetoviranje ikone na telu i to smatraju grehom!!!
Dolazim u miru i donosim virsle!!! ziveli
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Slavic_Warior Pet 29 Jun 2007, 20:54

^ @Mini me nisam znao da je greh ako istetoviras ikonu ,ali u bibliji pise da ne treba nositi krstove i da nam oni sluze kao amajlije ...glasi: "ne klanjaj se idolima koji ne cuju i ne govore!"
samo za to znam ...
Slavic_Warior
Slavic_Warior
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 2761
Godina : 34
Lokacija : Arkona
Datum upisa : 24.02.2007

http://www.svevlad.org.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Sub 30 Jun 2007, 17:00

Mini Me zasto si podebljao KRSTENJE kad dobro znas da sam krsten.Inace moju tetovazu sam stavio da se vidi da ne bi bilo zabune da sam musliman jer sam napisao mali tekst o tvojoj veri.
Inace slozio bi se sa Warior_Of_Satan da biblija kaze ne pravi sebi idola.Jebiga niko nije bezgresan!!!
Ne znam sta pise u kuranu i kako vi gledate na to ali mislim da nije greh ako sam istetovirao svog sveca.
Onda ako cemo tako onda je greh i bildovati jer ti opet radis nesto na svom telu sto ti bog nije dao...
Pozz Ansari Al Nenade
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Mini Me Sub 30 Jun 2007, 18:09

I ti dobro znas da sam ja krsten i da sam pravoslavac pa lupetas gluposti!!! Ali to je tvoja stvar, necu da ulazim u to, ne znam zasto iznosis ne istine, ali ipak to je tvoja stvar,to pokazuje kakav si ti, a ne kakav sam ja. A sto se tice muslimana ja nemam predrasude prema njima i oni veruju u jednog Boga. Jer ja znam kojoj se Crkvi molim. I nemam potrebe da ponavljam da sam hriscanin...... a kad vec citiras Bibliju. U Bibliji pise i :
“Za mrtvacem ne režite tela svojega, niti stavljajte tetoviran znak na sebe. Ja sam GOSPOD”

"A sve što ne potiče od vere, greh je"

"Ili zar ne znate da je vaše telo hram Duda Svetog koji je u vama, koga imate od Boga, te ne pripadate samo sebi? Vi ste naime skupo kupljeni, proslavite, dakle, Boga svojim telom" (1 Korinćanima 6:19,20)." Ova velika istina treba da ima uticaj na to šta radimo sa našim telima. Ako naša tela pripadaju Bogu, treba da smo sigurni da imamo Njegovu jasnu "dozvolu" pre nego što ga "markiramo" tetovažom ili bodi pirsingom.

"Ako, dakle, jedete, ako pijete, ako ma šta činite, sve činite na slavu Božiju"

PS: Evo lepo ti kažem prekini sa porukama u kojim me vredjas, ako želis da ostanemo prijatelji!
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Sub 30 Jun 2007, 18:20

Reci ti meni a zasto se onda vredjas ako nisi musliman ili bolje reci poturica???Jos mi reci da li znas nesto reci iz svoje glave a da ne zatrokiras ili da predhodno nesto ne naucis napamet pa kad si u drustvu da kenjas.
Od kad se ti to razumes u pravoslavlje kad ti je deda komunista.
Inace ti si podebljao krstenje a ne ja.
Smrde mi noge pa sta.
P.S.Od kad sam se razboleo i ne vidim da smo bas nesto dobri prijatelji.
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Mini Me Sub 30 Jun 2007, 18:59

Idemo redom.
Pa samo sam odgovorio na tvcoje provokacije.
"Mimi Me zar ne bi trebao da pises o polumesecu i zvezdi umesto o tri prsta."
"Ne znam sta pise u kuranu i kako vi gledate na to ali mislim da nije greh ako sam istetovirao svog sveca.
Onda ako cemo tako onda je greh i bildovati jer ti opet radis nesto na svom telu sto ti bog nije dao...
Pozz Ansari Al Nenade"
......
Kako sam tebi smeta kad kazem nesto o nekoj temi!? Sta je lose u tome da se neko interesuje za neke oblasti i da cita knjige i kad se povede razgovor o nekoj temi da u raspravi i razgovoru iznese neke cinjenice i argumente!? Ja nesmatram to manom, vec volim pricati sa takvim ljudima...
......
Moj deda je za mene heroj isto kao i tvoj deda za tebe. Izbor stranke, vere ili bilo cega je stvar svakog coveka, to su neke od sloboda koje covek ima. Svi znamo da pedesetih godina nije bilo tako i da je knjižica parije donosila neke stvari. Covek da bi se zaposlio u Piku, a pre toga je par puta odbijan, morao da se uclani u savez komunista.Tužno ali istino. Ja razumem njegov poduhvat, i njegovu žrtvu u tom trenutku, trebalo je zaraditi za hranu i zivot. Ali on je i dalje nastavio da bude Pravoslavac, isao u crkvu, obilazio manastire, slavio slavu. Ali sta ja ima da se pravdam tebi o necemu od pre 60 godina. Svi se uclanjuju u stranke radi nekih interesa. Možda ce neko za 60 godina da pita tvog sina (ziv bio i neka bude musko) ili unuka za tvoje postupke iz mladosti(sigurno ce te pitati. he he he).
.....
Ono nije imalo veze za tvoje noge, nego za besmislenost...Procitaj ponovo
.......
PS: Nemoj tako, a posete u bolnici, a sundjer BOB, a! Banane nisu imali. Salim se... Prica o nasem druženju nije tema za ovaj forum.
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Sub 30 Jun 2007, 19:39

Brate svaka tebi cast za neke stvari.U nekim stvarima si veliki govnar a u nekim laf(ne mogu sad tacno da se setim).Normalno da nije za forum.Dodji do skole pa cu ti reci neke stvari jer je glupo da ovde nesto kenjamo.
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Sub 30 Jun 2007, 19:39

Ah da jebem ja partijske knjizice.
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Slavic_Warior Sub 30 Jun 2007, 19:56

jbg sad svi pljuju komuniste..a niko nije smeo u njihovo vreme niti da pisne nesto...svi su pljuvali crkvu...a sad su kao hriscani(nisu svi ovakvi! )To je tako kvazi..kvazi hriscani su picke Cool
Slavic_Warior
Slavic_Warior
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 2761
Godina : 34
Lokacija : Arkona
Datum upisa : 24.02.2007

http://www.svevlad.org.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od homer Ned 01 Jul 2007, 16:36

Koga ti bradati jarcu nazivas pickom?
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Slavic_Warior Uto 10 Jul 2007, 17:29

Pa sta ti si kvazi hriscanin??
Ja sam rekao za kvazi hriscane ne za hriscane...onda bi i ja bio pi*ka...OK?
Slavic_Warior
Slavic_Warior
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 2761
Godina : 34
Lokacija : Arkona
Datum upisa : 24.02.2007

http://www.svevlad.org.rs/

Nazad na vrh Ići dole

Istina o tri prsta Empty Re: Istina o tri prsta

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu