DOLOVO .::. FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

8. mart

+3
homer
Mini Me
intellect
7 posters

Ići dole

8. mart Empty 8. mart

Počalji od intellect Pet 07 Mar 2008, 11:04

Da li i šta poklanjate pripadnicama nežnijeg pola?

intellect
Paor
Paor

Broj poruka : 126
Datum upisa : 21.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Mini Me Pet 07 Mar 2008, 14:42

Međunarodni dan žena


Međunarodni dan žena (skraćeno Dan žena) se obilježava 8.3. svake godine. Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnika ženskog pola. Prvi Dan žena se slavio 28.2. 1909. u SAD temeljem deklaracije koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Između ostalih važnih historijskih događaja, njime se obilježava i požar u fabrici Triangle Shirtwaist u (New Yorku 1911. godine) kada je poginulo preko 140 žena. Ideja da se obilježava međunarodni dan žena se prvi put pojavila početkom 20. vijeka u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uvjeta. Žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila su javno demonstrirale 8.3. 1857. u New Yorku. Tekstilne radnice su protestirale zbog loših radnih uvjeta i niskih plaća. Demonstracije je rastjerala policija. Te iste žene su osnovale sindikat dva mjeseca kasnije.

Protesti na 8.3. su se događali i slijedećih godina, od kojih je najpoznatiji bio 1908. godine kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeči kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Godine 1910. prva međunarodna ženska konferencija bila je održana u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale te ustanovila 'Međunarodni dan žena' na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin. Slijedeće godine je Međunarodni dan žena obilježen od preko milijun ljudi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Ti događaji su koincidirali s požar u fabrici Triangle Shirtwaist u New Yorku, nakon koga su slabe mjere sigurnosti na radu okrivljene za veliki broj žrtava. U predvečerje prvog svjetskog rata žene širom Evrope su održale mirovne demonstracije 8.3. 1913.

Demonstracije povodom Međunarodnog dana žena u Rusiji bile su prvi stadij ruske revolucije. Nakon oktobarske revolucije, boljševička feminstkinja Alexandra Kollontai nagovorila je Lenjina da 8.3. postane državni praznik, i tokom sovjetskog perioda se koristio za obilježavanje "herojstva radnica".

Međutim, u mnogim komunističkim državama je taj praznik izgubio svoju ideološku osonovu i postao prilika za muškarce da iskazuju svoju ljubav i poštovanje prema pripadnicama suprotnog spola, posluživši kao svojevrsni amalgam Majčinog dana i Valentinova u zapadnim državama.

U Čehoslovačkoj se Dan žena za vrijeme komunističkog režima pretvorio u parodiju, te je ukinut nakon baršunaste revolucije. U Mađarskoj je, pak, običaj poklanjanja cvijeća ženama zadržao i nakon pada komunizma.

Dan žena je ostao državnim praznikom u Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgiziji, Moldovi, Mongoliji i Tadžikistanu, a obilježava se cvijećem i poklonima.

Na Zapadu se Međunarodni dan žena uglavnom prestao obilježavati 1930-ih, dijelom i zbog toga što ga se povezivalo s komunizmom. Međutim, 1960-ih su ga ponovno počele slaviti feministice. Godine 1975, koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

Danas mnoge organizacije u svijetu, obilježavaju Međunarodni dan žena, a neke se nastoje izboriti da postane državnim praznikom u kojima to još nije slučaj.

From Wikipedia [right]
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Mini Me Pet 07 Mar 2008, 15:15

intellect ::Da li i šta poklanjate pripadnicama nežnijeg pola?
Mini Me :: Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnika ženskog pola.

Ne poklanjam ništa tog dana, jer moja ženska okolina je još mlada i nema razloga da slavi taj praznik.
A i šta da slave naše žene? Na žalost - Slaba im je zaposlenost, slaba socijalna zastita, dobar deo žena kod kuce redovno dobija batine od muževa, trpe vredjanje, rade 8h na poslu i još priblizno toliko kad dodju sa posla kuci, dobijaju otkaz kad iz radnog odnosa zatrudne...
8 Mart za žene treba biti svaki dan, tako cemo dokazati da ih volimo i poštujemo!
Srecan 8 mart svim ženama koje ga slave! ruza
Mini Me
Mini Me
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 1098
Godina : 38
Lokacija : Dolovo
Datum upisa : 03.03.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od homer Sub 08 Mar 2008, 13:34

Ja sam mojoj zeni poklonio skuter.

homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od homer Sub 08 Mar 2008, 13:35

Zelim svim damama srecan 8 mart ruza

homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Slavic_Warior Sub 08 Mar 2008, 13:52

homer ::
Zelim svim damama srecan 8 mart ruza

pridruzujem se cestitkama ziveli
Slavic_Warior
Slavic_Warior
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 2761
Godina : 34
Lokacija : Arkona
Datum upisa : 24.02.2007

http://www.svevlad.org.rs/

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Mudorator Sub 08 Mar 2008, 14:08

Nemamo baš nešto puno ženskih članova foruma (valjalo bi poraditi na tome Embarassed ), u svakom slučaju, žalim i ja svim damama srećan 8. mart!
Mudorator
Mudorator
Gazda
Gazda

Muški Broj poruka : 2267
Datum upisa : 09.12.2006

http://www.dolovo.co.nr

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Mad_Ferrari Sub 08 Mar 2008, 16:44

Srecan 8 mart svim frajlama na forumu Very Happy i ovoj mojoj takodje zeleni smeh
Mad_Ferrari
Mad_Ferrari
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 806
Godina : 35
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 14.04.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Mudorator Pon 10 Mar 2008, 01:53

Mad_Ferrari ::Srecan 8 mart svim frajlama na forumu Very Happy i ovoj mojoj takodje zeleni smeh
Very Happy I šta si kupio frajli?
Mudorator
Mudorator
Gazda
Gazda

Muški Broj poruka : 2267
Datum upisa : 09.12.2006

http://www.dolovo.co.nr

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Mad_Ferrari Uto 11 Mar 2008, 20:30

Kitu cveca zeleni smeh
Mad_Ferrari
Mad_Ferrari
Budžovan
Budžovan

Muški Broj poruka : 806
Godina : 35
Lokacija : Pančevo
Datum upisa : 14.04.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Mudorator Uto 11 Mar 2008, 21:49

Ih, samo kitu... Ja sam celu korpu cveca kupio! Very Happy
Mudorator
Mudorator
Gazda
Gazda

Muški Broj poruka : 2267
Datum upisa : 09.12.2006

http://www.dolovo.co.nr

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od MRAMORAK Ned 16 Mar 2008, 05:54

Ehh...prodje 8 mart sad treba da chekamo celu godinu da opet dodje Very Happy
MRAMORAK
MRAMORAK
Mangaš
Mangaš

Muški Broj poruka : 730
Godina : 31
Lokacija : ...:::MRAMORAK:::....
Datum upisa : 06.03.2008

http://www.myspace.com/chonsiMR

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od homer Ned 16 Mar 2008, 19:01

MRAMORAK ::Ehh...prodje 8 mart sad treba da chekamo celu godinu da opet dodje Very Happy


Dobro je bar smo sad mirni do dogodine Very Happy
homer
homer
Bećar
Bećar

Muški Broj poruka : 3094
Godina : 42
Datum upisa : 22.02.2007

Nazad na vrh Ići dole

8. mart Empty Re: 8. mart

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu